شرکت توسعه فناوری هوشمند آرامیس

مشاوره طراحی و مجری خانه های هوشمند

یکشنبه 11 خرداد 1393
Like0
نقشه های مایکروسافت برای عینک واقعیت افزوده
نقشه های مایکروسافت برای عینک واقعیت افزوده

نقشه های مایکروسافت برای عینک واقعیت افزوده

 

 

 

انتشار یک پتنت کاربردی ثبت شده نشان می‌دهد که مایکروسافت برای ساخت یک عینک واقعیت افزوده برنامه هایی دارد. بر خلاف Google glasses که بر اساس اطلاعات و مشخصات فعلی یک عینک واقعیت افزوده نیست (بلکه تنها اطلاعات را در پیش چشم شما نشان می‌دهد) و مشخصاً برای استفاده در جریان کارهای روزانه طراحی و ایده پردازی شده، پتنت مایکروسافت سناریوهای مشخصی را برای استفاده از عینک و ارائه اطلاعات واقعیت افزوده، نشان می‌دهد.

به عنوان مثال در یکی از تصاویر پتنت می‌بینیم که در جریان تماشای یک بازی بیس بال، واقعیت افزوده ای که از پشت عینک مشاهده می‌شود به فرد امکان شناسایی بازیکن‌ها را می‌دهد. در حقیقت عینک قادر به فهم کردن رویدادهایی است که جلوی چشم رخ می‌دهند و بسته به نیاز، اطلاعات را منطبق بر هر شی یا فرد، نمایش می‌دهد.

نمایشگری که در این عینک تعبیه شده متن و تصویر را در کنار صدای هدفون به طور زنده یعنی همزمان با وقایع جاری در پیش چشم کاربر، پخش می‌کند. گویا مایکروسافت معتقد است که مردم از یک چنین گجتی استفاده دائمی نخواهند کرد (اگر بر عکس مایکروسافت فکر می‌کنید گوگل گلس مناسب شما است) و از این رو باید آن را مناسب وضعیت‌های خاص طراحی کرد. وضعیت هایی مانند تماشای مسابقات ورزشی، گردش در موزه و چیزهایی شبیه این که می‌توان در تعامل با دنیای خارج، اطلاعات افزوده مفیدی را به کاربر داد.

البته آنچه ما از عینک مایکروسافت می‌دانیم تنها محدود به همین یک پتنت است و به نظر می‌رسد که تا عرضه آن راه درازی مانده ولی قطعاً از زمان ثبت آن که به سال 2011 بر می‌گردد تا کنون، مایکروسافت پیشرفت‌های بیشتری را در این مسیر رقم زده و اگر ترکیب تکنولوژی تشخیص حرکت کینکت با این عینک واقعیت افزوده ممکن باشد، کار با آن از حد دستورات لمسی و صوتی فراتر خواهد رفت.

این را هم باید در نظر داشت که مایکروسافت از موج اول پُست پی‌سی ها عقب مانده و تا الآن پشت سر گوگل و اپل در ارائه تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها و پلتفرم‌های متناسب با این محصولات قرار دارد. بنابراین حدس ما این است که ارائه این عینک واقعیت افزوده نیز به زودی زود رخ نخواهد داد، چون مایکروسافت حیطه‌های وسیعی را برای پوشش دادن دارد و خود ایده هم اصلاً ساده‌ نیست.

خیلی ها می‌گویند که عینک‌های هوشمند (چه با واقعیت افزوده و چه بدون آن)، آینده بازار گجت‌های هوشمند هستند و خواه نا خواه جای تلفن‌ها و تبلت‌ها را خواهند گرفت. استدلال اول این است که بالاخره چیزی باید جانشین گجت‌های فعلی شود؛ جدای از این، روند حرکت شرکت‌ها مشخص است، گوگل محصولش را معرفی کرده، پتنت مایکروسافت اینک رو شده و اپل نیز پیش‌تر
طرحی را در همین زمینه پتنت کرده بود که مشخصاً روی محصولی در قالب عینک متمرکز است.

کامپیوترها اول روی میز بودند، دسکتاپ؛ بعد روی پاهای ما نشستند، لپ‌تاپ؛ حالا کف دستان ما هستند، تبلت و تلفن هوشمند؛ اگر این نزدیک شدن ادامه پیدا کند، باید در گام بعدی روی چشم‌های ما بنشینند و در آخر، شبیه سریال
فرینج در مغز کاشته شوند.

توسعه فناوری هوشمند آرامیس

لینک های برگزیده

محصولات

خبرنامه آرامیس

تهران
88357237
09121355539

info@aramishome.com

aramishome.com

کليه حقوق مادي و معنوي مطالب مندرج، براي شرکت توسعه فناوری هوشمند آرامیس محفوظ مي باشد.