شرکت توسعه فناوری هوشمند آرامیس

مشاوره طراحی و مجری خانه های هوشمند

شنبه 12 مهر 1393
Like0
پوست پوشیدنی با قابلیت پایش قلب و تغییر رنگ در مواقع خطر
پوست پوشیدنی با قابلیت پایش قلب و تغییر رنگ در مواقع خطر

پوست پوشیدنی با قابلیت پایش قلب و تغییر رنگ در مواقع خطر

 

پژوهشگران در دانشگاه نورث وسترن و دانشگاه ایلینویز ابزاری را توسعه دادند که همچون پوستی دوم بر روی پوست قرار می‌گیرد و قادر است وضعیت پوست و قلب را تحت پایش داشته باشد ضمن اینکه می‌تواند در مواقع ضروری اعلام خطر کند. این ابزار که ابعادی در حدود 5 سانتی متر دارد همچون برچسبی برای روی پوست قرار می‌گیرد و قادر است خشکی پوست و مشکلات قلبی عروقی را تحت نظر داشته باشد

این برچسب که می‌توان آن را در کنار ساعت پوشید، از طراحی مناسبی نیز بهره می‌برد و از 3600 آرایه‌ی بلور مایع تشکیل شده است که هریک با ابعاد 0.5 میلی متر بستری انعطاف پذیر را بر روی پوست تشکیل می‌دهند. هنگامی که این برچسب بر روی پوست شما قرار می‌گیرد آرایه‌های بلورمایع شروع به هم‌دما شدن با پوست شما می‌کنند و دمای پوست شما را زیر نظر می‌گیرند.

با پایش تغییرات دمایی پوست این ابزار می‌تواند جریان خون شخص را که معیاری از سلامت قلبی عروقی فرد است را تحت نظر داشته باشد ضمن اینکه می‌تواند میزان رطوبت پوست را نیز بسنجد. با تغییر الگوی دمایی این برچسب رنگ خود را تغییر می‌دهد تا به شخص در خصوص تغییر ایجاد شده هشدار دهد. الگوریتم به کار رفته می‌تواند در طی 30 ثانیه اطلاعات دمایی قابل استخراج را به وضعیت سلامتی فرد ارتباط دهد.

به گفته‌ی این پژوهشگران این نخستین ابزار در نوع خود به شمار می‌آید که قادر است به روشی غیر تهاجمی چنین اطلاعاتی را در اختیار فرد بگذارد. امواج الکترومغناطیس حاضر در محیط نیز انرژی این ابزار را تامین می‌کنند. این پژوهشگران ادعا می‌کنند که با استفاده از 3600 نقطه‌ی دمایی به کار رفته در این برچسب می‌توان وضوحی (رزولوشن) در حد ابزارهای بر مبنای فناوری فروسرخ را بدست آورد ضمن اینکه قیمت آن بسیار کمتر و البته فناوری آن پوشیدنی و قابل حمل و نقل توسط خود شخص است.

این فناوری در حقیقتی گامی فراتر نسبت به فناوری‌های امروزی قرار گیرنده بر روی پوست محسوب می‌شود که پا را فراتر از الکترونیک گذاشته و به پایش سلامتی از طریق مواد می‌پردازد، ضمن اینکه شیوه‌ی عملکرد این حسگر به نحو خاصی به روش نوری است و نیازی به استفاده از روش‌های دیگر هشدار ندارد.

نتایج این پژوهش در نشریه‌ی علمی Nature Communications به چاپ رسیده است.

 

 

توسعه فناوری هوشمند آرامیس

لینک های برگزیده

محصولات

خبرنامه آرامیس

تهران
88357237
09121355539

info@aramishome.com

aramishome.com

کليه حقوق مادي و معنوي مطالب مندرج، براي شرکت توسعه فناوری هوشمند آرامیس محفوظ مي باشد.