شرکت توسعه فناوری هوشمند آرامیس

مشاوره طراحی و مجری خانه های هوشمند

شنبه 27 ارديبهشت 1393
Like0
خانه‌های هوشمند با خدمتکاران نامریی

 

اگر به کره جنوبی رفتید و در خیابان‌های سئول به دنبال جایی برای بازدید می‌گشتید، Tower Palace یادتان نرود. شما در این ساختمان می‌توانید به آپارتمان لوکسی بروید که یکی از مجهزترین و پیشرفته ترین خانه‌های دنیا به حساب می‌آید. از هـمان خانه‌هایـی که اصطلاحآً به آنها خانه‌ هوشمند (Smart home) می‌گویند. در این آپارتمان حتی یخچال فریزرها هم به شبکه وصل هستند. در این آپارتمان یک میلیون دلاری، کابلهای اینترنت در همه جای خانه حضور دارند و اجاق گازها و دیگر وسایل هوشمند به اینترنت متصل شده‌اند. دوربین‌های امنیتی و خیلی چیزهای دیگر را در این خانه می‌توانید پیدا کنید. تا به حال در کره جنوبی بیش‌از 6 هزار دستگاه آپارتمان هوشمند به فروش رفته است. واقعیت غیر قابل باوری که تا چند سال پیش هیچ کس آن را تصور نمی‌کرد؛ این که ایده خانه هوشمند تا این حد به واقعیت نزدیک شده باشد. این نزدیکی بیش‌از هر چیز به گسترش اینترنت پهن باند و افزایش تنوع تولیدات برخوردار از هوش مصنوعی مثل یخچال و اجاق گازهای هوشمند برمی‌گردد.

اصلاً این خانه هوشمند چیست؟
شکل و قیافه این خانه‌ها با خانه‌های دیگر فرقی ندارد. شما با کلید می‌توانید لامپ‌ها را روشن کنید. تا اینجا هیچ فرقی وجود ندارد، ولی فرض کنید در تختخوابتان دراز کشیده‌اید و هوا هم تاریک شده و حال ندارید از جای خود برای روشن‌شدن چراغها بلند شوید. در یک خانه هوشمند، لامپ‌ها به طور اتوماتیک می‌تواند روشن شود. حتی شما از فاصله‌ای دور با استفاده از اینترنت می‌توانید چراغهای داخل خانه را روشن یا خاموش کنید و این تازه فقط درباره لامپ‌ها بود و با اضافه کردن دیگر دستگاه‌های هوشمند، راحتی‌های زیادی برای صاحب خانه ایجاد می شود؛ دستگاه‌هایی مثل جارو برقی‌های هوشمند. تفاوت اصلی خانه‌های هوشمند با خانه‌های عادی در زیر ساخت ارتباطی است که داخل خانه نصب شده و به سیستم‌ها و وسایل مختلف اجازه می‌دهد با همدیگر ارتباط داشته باشند. در یک خانه مدرن سیستم‌های متفاوتی وجود دارد؛ از قبیل سیستم تهویه مرکزی، سیستم هشدار امنیتی، هشدار آتش‌سوزی و وسایلی مثل تلویزیون و لامپ که در حالت عادی جدا از هم هستند. در یک خانه هوشمند این سیستم‌ها و وسایل قادرند اطلاعات و دستورهایی را بین خودشان مبادله کنند؛ مثلا سیستم هشدار امنیتی می‌تواند لامپها را روشن و یا خاموش کند.
حتی می‌توان از دستگاه‌های موجود استفاده بیشتری کرد؛ مثلا از سنسورهای بکار رفته در سیستم امنیتی می‌توان برای تشخیص اینکه کسی در اتاق هست، یا نه استفاده کرد. تجهیزات جدیدی هم می‌توان نصب کرد، تا وظایفی مثل باز و بسته کردن در و پنجره‌ها را به صورت اتوماتیک انجام داد.
در 15 سال گذشته استفاده از کنترل‌های رایانه‌ای در خانه‌ها معمولی شده است. کنترل‌کننده‌های رایانه‌ای ماشین‌لباسشویی و مایکروفرهای ما را کنترل می‌کنند و می‌توانیم به آنها دستور بدهیم چه زمانی روشن شوند، یا بعد از چه مدت خاموش شوند. خانه‌های هوشمند از همین کنترل کننده‌های رایانه‌ای در همه جای خانه استفاده می‌کنند. استفاده از کنترل ‌کننده‌های رایانه‌ای نیاز به سوئیچ و کلید را برای انجام کارها از بین می‌برند و باعث می‌شود کارها یا بطور اتوماتیک انجام گیرد و یا با فرمان افراد خانه.
در قلب بیشتر خانه‌های هوشمند و اتوماسیون خانه‌ها، استاندارد 25 ساله‌ای وجود دارد به نام x10. این استاندارد روشی است برای فرستادن سیگنال‌ها در طول سیستم‌های الکتریکی؛ سیگنا‌ل‌هایی که در فرکانس‌های بالاتر از Hz 60 فرستاده می‌شوند، تا حسگرها و دریافت‌کننده‌ها براحتی آن را تشخیص دهند. دریافت‌کننده‌ها روی منافذ دیوار یا کلید لامپ‌ها منتظر شنیدن سیگنال‌ها هستند، تا عکس‌العمل مناسب را انجام دهند.
البته بجز x10 استانداردهای دیگری هم در این زمینه بوجود آمده‌اند و امروزه‌ کاربردهای زیادی دارند.

خانه‌های هوشمند، گسترده می‌شوند
استفاده از خانه‌های هوشمند هر روز در جهان گسترده‌تر می‌شود و اگر به اینترنت مراجعه کنید، سایت‌های زیادی را پیدا خواهید کرد که در زمینه اتوماسیون خانه و خانه‌های هوشمند فعالت می‌کنند.
البته دیجیتالی شدن خانه‌ها و هوشمند شدن آن با مشکلات زیادی هم روبه‌روست. خیلی از مصرف‌کننده‌ها از پیچیدگی این وسایل هوشمند شکایت دارند. مثلا دارندگان Tivo (یک ویدئوی دیجیتال) نصب آن را وقت‌گیر و گاهی اوقات گیج‌کننده دانسته‌اند.
البته این مشکلات با گذشت زمان و پیشرفت فناوری و آشنایی مردم حل خواهد شد. پس بهتر است منتظر باشید ببینید این فناوری کی به ایران خواهد آمد، تا ما هم بتوانیم در خانه‌های خود دراز بکشیم و دستگا‌های رایانه‌ای و الکترونیکی کارهای خانه را انجام دهند.

توسعه فناوری هوشمند آرامیس

لینک های برگزیده

محصولات

خبرنامه آرامیس

تهران
88357237
09121355539

info@aramishome.com

aramishome.com

کليه حقوق مادي و معنوي مطالب مندرج، براي شرکت توسعه فناوری هوشمند آرامیس محفوظ مي باشد.