شرکت توسعه فناوری هوشمند آرامیس

مشاوره طراحی و مجری خانه های هوشمند

شنبه 27 ارديبهشت 1393
Like0
خانه ها با سیستم هوشمند

 

در پایان نامه ای با عنوان خانه های هوشمند سیستمهایی هایی همچون Z-Wave و Zig Bee در خانه های هوشمند وجود دارد که این سیستمها باعث کمتر شدن وسایل خانه میشوند و در نتیجه با استقاده از این سیستمها در خانه های هوشمند باعث کتر شدن در مصرف انرژی مشود. یکی از معایب در سیستم خانه های هوشمند ناهمگونی میباشد. در پایان نامه ای با عنوان خانه های هوشمند به بررسی و مقایسه ی تکنولوژی های ارتباطی خانه هوشمند و سیستم های بکار رفته در آن پرداخته ایم و با توضیحاتی در مورد نحوه ی کارکرد خانه های هوشمند نمونه ای از تجهیزات ساخت یکی از شرکت های داخل ایران سعی شده تا حد امکان بصورت ساده و به دور از ابهام و پیچیدگی نحوه ی کارکرد ، جانمایی و سیم کشی این تجهیزات را توضیح دهیم.

خانه هوشمند یک bms کوچک هست و فرق مفهومی چندانی با bms ندارد. خانه های هوشمند با نام های دیگری نیز شناخته میشود مانند: Smart Home ، Intelligent House، Home Automation  بنابراین با کمی اغماض میتوان گفت که Smart Home همان BMS کوچک است.

 خانه های هوشمند توانایی آشکاری در راحت تر کردن زندگی و افزایش رفاه در آن را دارند و شبکه خانگی آسودگی خاطر را برای ساکنان آن ایجاد می کند. خواه شما در محل کار باشید یا در تعطیلات خانه هوشمند شما را از آنچه در آن می گذرد مطلع می سازد و یک سیستم امنیتی در مواقع اضطراری کمک بزرگی برای شما خواهد بود. برای مثال در موقع آتش سوزی نه تنها ساکنان را با زنگ خطر مطلع می کند کارهای لازم را همچون باز کردن همه درها ، تماس با آتش نشانی و روشن کردن لامپ های راه رو ها برای ایمنی بیشتر و … را نیز انجام می دهد.

تکنولوژی خانه هوشمند بیشتر از یک ده است که مفهوم شبکه وسایل و تجهیزات را در محیط خانه معرفی کرده است. بیشتر ابزارهایی که در سیستم های کامپیوتری استفاده می شوند می توانند در سیستم خانه هوشمند مجتمع سازی شوند. شبکه خانه هوشمند شامل زیر سیستم هایی است شامل:

۱- سرگرمی های خانگی

۲- کنترل دسترسی و نظارت و مراقبت

۳- مدیریت انرژی

۴- خودمختاری خانه(اتوماسیون خانگی)

۵- محاسبات پشتیبانی و درمانی

خانه هوشمند

خانه هوشمند تنها به معنای مکانی با تعدادی وسیله که وظایف و اجراهای ساده ای را انجام می دهند نیست بلکه سیستم توزیع شده ای است با موجودیت هایی که با یکدیگر کار می کنند و همکاری دارند برای این همکاری وسایل و سیستم ها نه تنها باید به یکدیگر وصل شوند که باید توانایی انجام اجراهای مشترک را داشته باشند یعنی وظایفی را به شکل مشترک انجام می دهند. این توانایی قابلیت همکاری نامیده می شود.

محیط خانه هوشمند به عنوان محیطی شناخته شده است که در آن سیستم های ناهمگون متعددی نیاز به همکاری با یکدیگر و انجام وظایفشان به طور کار آمد دارند. با رشد سریع و روز افزون برنامه ها ، سرویس ها و وسایل در محیط خانه هوشمند ایجاد قابلیت همکاری بسیار سخت به نظر می رسد. این به علت طبیعت خانه هوشمند است که به صورت ساختاری توزیع شده است که به درجه قابل اطمینانی از قابلیت همکاری نیاز دارد که همکاری برای مدیریت سیستم های نا همگون در برگیرنده ی سکوهای متفاوت است.

این سیستم های نا همگون به صورت جدا و با سیستم عامل های متفاوت، سکو های برنامه سازی متفاوت و سطوح متفاوتی از سرویس ها ساخته شده اند. در نتیجه به مکانیسمی نیاز است تا این سیستم های متفاوت بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و به صورت کار آمد و صرف نظر از سکوی عملکردشان با یکدیگر همکاری داشته باشند. پیشرفت های جدید در محاسبات و ارتباطات باعث گسترش پژوهش ها در سیستم های خانه هوشمند شده است.

محیط خانه هوشمند به صورت موجودیتی تعریف شده که می تواند توابعش را بر طبق اطلاعاتی که از ساکنان خانه جمع آوری کرده است برای نیاز های ساکنان خانه تنظیم کند. استاندارد های متعدد و میان افزارهای مجهز به پروتکل های ارتباطی متفاوتی وجود دارد که بطور محاسباتی برای سیستم های ناهمگون در محیط خانه هوشمند سازگار شده اند.

نکته حائز اهمیت در استفاده از یک سیستم جامع هوشمند، برقراری ارتباط بین اجزای سیستماتیک یک پروژه است. بطور مثال : اگر در یک خانه، نشت گاز اتفاق بیفتد، سیستم اعلام نشت گاز آنرا تشخیص می دهد و آژیر خطر را به صدا درآمده ویا حداکثر اینکه شیربرقی گاز را جهت جلوگیری از ادامه نشت گاز، قطع می کند . اگر مالک این خانه در خارج از آن باشد و در هنگام مراجعت به منزل اطلاعی از نشت گاز نداشته باشد و از طرفی سیستم دیگری مثل روشنایی اتوماتیک در منزل خود نصب کرده باشد (سیستمی که با مشاهده فرد به صورت خودکار چراغ ها را روشن می کند) چه اتفاقی ممکن است رخ دهد؟ توجه کنید که گاز نشت کرده و سیستم اعلام نشت گاز هم آژیر و …… را انجام داده است (بدون ارتباط با سیستم های دیگر ) و از طرفی روشنایی اتوماتیک منتظر است تا با ورود شخص چراغ ها را روشن کند . در صورت زیاد بودن حجم گاز نشتی، احتمال انفجار بسیار زیاد است.

برای هوشمند کردن یک ساختمان نیاز به یک هوش مصنوعی یا همان پردازشگر میباشد . پردازشگر، کلیه اطلاعات مورد نیاز خود را از طریق سنسورهایی که در سطح پروژه توزیع شده اند، دریافت و براساس نرم افزاری که منطق ارتباط بین اطلاعات را تعیین میکند، پردازش کرده و بر این اساس عکس العمل های از پیش تعیین شده را از خود نشان ئمی دهد. این پردازشگر به همراه منبع تغذیه، فیوزهای مینیاتوری، ترمینال اتصالات برق، رله باکس، تلفن کننده، سیستم کنترل تلفنی و …. همگی در یک تابلو به صورت مجتمع طراحی شده اند.

توسعه فناوری هوشمند آرامیس

لینک های برگزیده

محصولات

خبرنامه آرامیس

تهران
88357237
09121355539

info@aramishome.com

aramishome.com

کليه حقوق مادي و معنوي مطالب مندرج، براي شرکت توسعه فناوری هوشمند آرامیس محفوظ مي باشد.